Apríl

1.4.2018 -  Slávenie Veľkej noci - veľkonočná nedeľa
V našom zariadení každoročne slávime najväčší kresťanský sviatok v roku posvätením pokrmov v miestnom kostole v ranných hodinách, po ktorom nasleduje svätá omša v jedálni zariadenia a po nej spoločné sviatočné raňajky. Svätenia jedál sa zúčastnili niektorí prijímatelia sociálnej služby. Medzi tradičnými pokrmami nechýbala údená šunka, syr a vajíčka.Pre prijímateľov soc. služby má význam duchovný rozmer odkazu Veľkej noci spojený s nádejou na večný život

3.4. 2018 - Dnes sme poblahoželali p. Jánovi Mašlonkovi k narodeninám. Potom nasledovala spoločná oslava marcových narodenín a menín prijímateľov soc. služby. Všetkým prajeme všetko najlepšie!

3.4.2018: Beseda na tému: "Zvyky a prežívanie sviatkov Veľkej noci"
S prijímateľmi soc. služby sme sa rozprávali o zvykoch a tradíciách spojených s veľkonočnými sviatkami - šibačka, oblievačka či veľkonočná zábava. Hlavne starší prijímatelia soc. služby sa s iskrou v očiach podelili o zážitky z mladosti.

5.4.2018: Na vychádzke s prijímateľmi soc. služby
Ak nám to počasie a zdravotný stav dovolí, chodievame na vychádzky do okolia zariadenia. Dnes sme to stihli tesne pred dažďom:)

6.4.2018 - Pani Irena Petrasová dnes oslavuje meniny. Poblahoželali sme jej všetko najlepšie.

9.4.2018: Pobyt v snoezelene
V našom zariadení hojne využívame multisenzorickú miestnosť snoezelen, ktorá je počas dňa otvorená pre všetkých prijímateľov sociálnej služby. Niektorí tu prídu relaxovať, iní zahrať si na hudobnom nástroji, ďalší dávajú prednosť aktivitám ako kreatívna tvorba či psychomotorické cvičenia. Popri týchto činnostiach nám v pondelok z aromadifuzera sálala príjemná vôňa a zvuky štebotavých vtákov, evokujúce jarnú náladu.

10.4.2018: Výstava insitných maliarov v Spišskej Starej Vsi
V doobedňajších hodinách sme v Sp. St. Vsi navštívili výstavu obrazov dolnozemských Slovákov z Kovačice zobrazujúcu tradície a život dolnozemských Slovákov v Srbsku. Našim prijímateľom sa výstava veľmi páčila, obdivovali najmä farebnosť a autentickosť obrazov. Jednotlivé výjavy na obrazoch viacerým pripomenuli domov a zážitky z detstva.

11.4.2018: Vystúpenie detí z MŠ v Spišských Hanušovciach v zariadení
Deti z miestnej materskej školy nás prišli potešiť s veľkonočným programom. Zarecitovali nám veľkonočné básničky, zaspievali pesničky s jarnou tematikou a obveselili nás pekným tančekom a veselou scénkou o šušľavom vĺčkovi. Na tvárach našich prijímateľov vyčarili radostné úsmevy, navodili jarnú náladu.

13.4.2018: Beseda na tému: Parkinsonova choroba, Deň narcisov
Keďže v tomto týždni máme v kalendári Svetový deň Parkinsonovej choroby a Deň narcisov, venovaný rakovine, stretli sme sa na spoločnej besede, kde sme sa rozprávali o týchto závažných ochoreniach. Do diskusie sa zapojili aj prijímatelia, ktorí mali osobnú skúsenosť s týmito ochoreniami, čo bolo pre všetkých zúčastnených veľkým prínosom.

16.4. 2018 Prednáška pracovníčky PIENAP- u k príležitosti ,, apríl - mesiac lesov´´ - zamestnankyňa Národného parku priblížila našim klientom život chráneného živočícha bobra vodného, jeho význam v prírode, správanie sa a výskyt. Klienti pozorne počúvali a podaktorí sa aj aktívne zapájali do prednášky svojimi otázkami a zážitkami z vlastných skúseností.

17.4. 2018 Dnešný deň sa začal ako obyčajne rannou rozcvičkou, kedy si klienti môžu ponaťahovať svoje stuhnuté svaly. Po raňajkách trávili svoj čas relaxom v snoezeleni, kde si niektorí klienti precvičili jemnú motoriku rúk maľovaním obrázkov a iní potrápili myseľ kognitívnymi cvičeniami. Popoludní Pani riaditeľka zablahoželala našej oslávenkyni slečne Nataši Bilej, ktorá sa veľmi tešila zo sladkostí.

18.4. 2018 Spoločné pečenie makového koláča s prijímateľmi sociálnych služiebKlienti spolu s pomocou pracovných terapeutiek napiekli chutný makový koláč, z ktorého sa ušlo každému. Imobilní klienti alebo aj klienti so sťaženou mobilitou sa zabávali rozprávaním o zážitkoch z pečenia koláčov z minulosti a popritom si spolu s personálom zaspievali ľudové piesne.

20.4. 2018 Dnes dopoludnia niektorí prijímatelia sociálnych služieb oddychovali v snoezeleni - multisenzorickej miestnosti. Šum mora a mentolová aróma im navodzovali uvoľnujúcu atmosféru za doprovodu slečny Nemčikovej na keyboarde.
Popoludní- Nielen nás zamestnancov vyháňajú slnečné lúče von do záhrady, ale aj klienti sa radi opaľujú a trávia tieto krásne slnečné dni na terase v areáli zariadenia. Preto sme im spolu s opatrovateľkami a sociálnou pracovníčkou spríjemnili pobyt vonku čítaním krátkych príbehov a rozhovorom.


23.4.2018: Dnes k nám zavítala pani kaderníčka, ktorá nám pravidelne dvakrát do mesiaca upravuje účesy a stará sa o naše vlasy. Doobedie sme strávili kreatívnou činnosťou v tvorivej dielni. P. Bjalončík oslávil narodeniny, k jeho krásnemu sviatku sme mu zagratulovali veľa zdravia, lásky a Božieho požehnania.

24.4.2018: Posedenie v spoločenskej miestnosti
Dnes sme si v priestoroch spoločenskej miestnosti na 1. poschodí spoločne čítali vybranú literatúru s krátkymi príbehmi z reálneho života. Porozprávali sme sa o vlastných zážitkoch zo života.

25.4.2018: Dnes p. Fabis oslavuje narodeniny. Prajeme mu všetko najlepšie, veľa optimizmu a všetkého dobrého.

26.4.2018: Tanečné poobedie
Keďže v tomto týždni máme v kalendári Medzinárodný deň tanca, naplánovali sme na dnešné poobedie hudobno - tanečnú zábavu. Po krátkom úvodnom oboznámení sa s historickým pozadím vzniku oslavy tohto dňa, sme si vypočuli hudobné príspevky v podaní klientov nášho zariadenia a následne sa rozprúdila tanečná zábava, do ktorej sa s vervou zapojili všetci prítomní klienti.

30.4.2018: V našom zariadení máme krosná, na ktorých v rámci ergoterapie ručne tkáme koberce. Dnes sme utkané koberce spoločne viazali. Potešila nás účasť starších prijímateliek, ktoré si s radosťou pospomínali na práce spojené s tkaním pokrovcov v domácnosti. V dnešný deň sme mali aj spoločnú oslavu aprílových oslávencov narodenín a menín z radov prijímateľov.