August

Svätá omša

Dvakrát do mesiaca v našom zariadení slúži vdp. O. Želonka svätú omšu, na ktorej sa s radosťou zúčastňujú PSS aj zamestnanci. Majú možnosť pristúpiť k sviatosti zmierenia, spoločne počúvajú Božie slovo a spievajú piesne.

Hodina hrachu

V našej záhradke sme spoločne s PSS vypestovali hrášok, pozbierali ho a počas hodiny hrachu na terase si na ňom aj pochutili. Prečítali sme si o účinkoch hrachu na naše zdravie. Dozvedeli sme sa, že je dobrý na trávenie, kontroluje zdravú hladinu cukru v krvi, má vplyv na zdravie srdca, krvný tlak, kosti, imunitu a pomáha pri chudnutí. Hrášok môžeme kúpiť čerstvý, sušený, mrazený alebo v konzerve.

Beseda - Povolania

Každý z našich PSS má za sebou aj pracovné skúsenosti. Porozprávali sme sa, akými zamestnaniami si prešli, prečo si to ktoré zamestnanie vybrali a ako boli spokojní v práci. Na spestrenie sme použili karty, na ktorých sú zobrazené rôzne zamestnania z minulosti (furman, šička, baník, atď), ku ktorým sme priraďovali postavy, pomôcky, ktoré sú potrebné ku vykonávaniu konkrétneho povolania a výsledný produkt práce.

Medzinárodný deň ľavákov

Ľavák je osoba, ktorá má ľavú ruku obratnejšiu než pravú, teda opačne, než je obvyklé u väčšiny populácie. Dátum 13.august má najmä pravákov upozorniť na to, že ľaváci musia vynakladať veľké úsilie na vykonanie inak bežných úkonov. V mnohých krajinách sveta v minulosti prevládala tendencia ,,prerobiť" ľavákov na pravákov. V súčasnosti sa od toho upustilo. Ľavákov máme aj medzi známymi osobnosťami, napr. Barak Obama, Robert Kaliňák, Daniel Lipšic... PSS si vyskúšali, aké je to písať ľavou rukou.

Viazanie kobercov

Naša prijímateľka pani Birčáková utkala na krosnách pekné farebné i biele koberce, ktoré po zložení z krosien treba ešte poviazať. Spolu s PSS sme strávili príjemné dopoludnie v jedálni pri viazaní kobercov a počúvaní hudby.

Pečenie jablkového koláča

V záhradách dozrievajú jablká a my sme sa tento krát rozhodli upiecť si krehký jablkový koláč. Naše prijímateľky sa rady podieľajú na tejto aktivite. Najprv sme si ošúpali a nakrájali jablká, vymiesili a vyvaľkali cesto. Koláč v plechu sme potreli vajíčkom a dali piecť. Vôňa sa niesla celým zariadením a PSS si na ňom pochutili po obede pri káve.

Pedikúra a strihanie

V rámci starostlivosti o našich PSS je zabezpečená pedikúra a strihanie, ktoré sú vykonávané v našom zariadení. Prijímatelia sú spokojní so službami a vyhovuje im, že nemusia nikam cestovať.

Fyzioterapia

Každý pondelok a štvrtok prichádza do zariadenia fyzioterapeutka ku klientom, ktorí majú záujem a liečebné procedúry potrebujú pre zlepšenie svojho zdravotného stavu.

Spoločná oslava

Na konci mesiaca sme ešte raz spoločne popriali všetko najlepšie augustovým meninovým a narodeninovým oslávenkyniam. Ani tentokrát nechýbala výborná torta, ktorá všetkým PSS chutila.