Júl

Beseda o Cyrilovi a Metodovi

Solúnski bratia Cyril a Metod patria aj po mnohých storočiach k významným postavám našej kultúry. Na naše územie prišli pred vyše 1100 rokmi šíriť kresťanstvo, kultúru a vzdelanie. Po smrti boli vyhlásení za svätých a deň ich príchodu na Veľkú Moravu oslavujeme ako významný cirkevný sviatok. Spolu sme si prečítali zaujímavosti o ich živote a pospomínali na to, čo sme sa o nich učili už na základnej škole.

Hodina šalátu

V našej zeleninovej záhradke nám vyrástol pekný hlávkový šalát. Pripravili sme si z neho pochúťku so sladkokyslým nálevom. Popri jedení sme si prečítali, aké účinky na má šalát na naše zdravie a čo všetko sa v jeho zelených lístkoch ukrýva. Medzi najväčšie výhody patrí účinok šalátu na pevné kosti, ostrý zrak, pevné svalstvo, ochranu srdca a boj s cukrovkou.

Medzinárodný deň hlavolamov

13. 7. 1944 sa v Budapešti narodil Ernő Rubik, maďarský vynálezca hlavolamov. Jeho najúspešnejším dielom sa stala Rubikova kocka, ktorá je najlepšie a najrýchlejšie predávanou logickou hrou na svete. Pri tejto príležitosti by sme svoj čas mali venovať riešeniu krížoviek, sudoku, hádaniek, kvízom, hlavolamom alebo skladaniu puzzle. Spolu s PSS sme strávili príjemné dopoludnie v altánku hraním hier a lúštením hlavolamov.

Pečenie koláča

Spoločné pečenie patrí medzi obľúbené činnosti u našich prijímateľov. Tentokrát sme sa rozhodli pre krehký tvarohový koláč s hrozienkami. PSS sa vystriedali pri miesení cesta, vaľkaní a potieraní koláča s vajíčkom. Vôňa koláča sa niesla celým zariadením a všetci si na ňom pochutili

Spoločenské hry a maľovanie

Naši PSS veľmi radi trávia voľný čas hraním spoločenských hier a maľovaním. Pri týchto činnostiach relaxujú, no sú aj súťaživí a tieto posedenia sa stále nesú v duchu dobrej nálady a smiechu.

Medzinárodný deň priateľstva

Medzinárodný deň priateľstva u nás pripadá na 30.7. a jeho tradícia začala v USA už v roku 1935, kedy si ľudia mali uvedomiť úlohu priateľov v našich životoch. Porozprávali sme sa o tom, čo priateľstvo znamená pre nás, s kým sa priatelíme v súčasnosti, no nezabudli sme pospomínať aj na priateľov z detstva a školských čias.

Spoločná oslava

Na konci mesiaca júl sme ešte raz zagratulovali všetkým júlovým narodeninovým a meninovým oslávencom a spoločne sme si pochutili na torte