Jún

Beseda - Jún - mesiac poľovníctva

S našimi prijímateľmi sme si počas dopoludňajšieho relaxu pod altánkom pri jazierku prečítali zaujímavé informácie o poľovníctve na Slovensku a dozvedeli sa, čo všetko majú poľovníci na starosti. Pospomínali sme si aj na naše výlety do prírody a uviedli príklady, ako aj my môžeme chrániť prírodu a starať sa o lesnú zver.

Beseda - Svetový deň darcov krvi

Daruj krv, nech bije srdce sveta. Takto by sa dal preložiť anglický slogan tohtoročného Svetového dňa darcov krvi. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v roku 2005 vyhlásila 14. jún za Svetový deň darcov krvi. Milióny ľudských životov vo svete závisia od anonymných dobrodincov - dobrovoľných darcov krvi. Porozprávali sme sa o tom, kto môže darovať krv, čo robiť pred darovaním krvi a aká je darovaná krv vzácna, hlavne v letných mesiacoch, kedy je väčší výskyt dopravných nehôd.

Hodina jahody

Jahody sú sezónne ovocie, ktoré dozrieva v júni a je obľúbené aj u našich prijímateľov. Porozprávali sme sa o ich pestovaní, rôznych odrodách, účinkoch na zdravie, keďže sú plné vitamínov. Prijímatelia si pochutili na jahodových cukríkoch, krásnych červených jahodách a doplnili pitný režim vodou s jahodovým sirupom.

Zmyslové cvičenia

Zábavnou formou sme si pocvičili naše zmysly a predstavivosť. Prijímatelia mali pomocou hmatu uhádnuť, čo sa ukrýva v látkových vrecúškach. Niektoré predmety odhalili rýchlo ( napr. vianočná guľa, príbor, kameň, pero), no s inými sa potrápili ( napr. bábika, zápisník, drevené srdiečko). Druhou aktivitou bolo čuchové cvičenie, pri ktorom prijímatelia ovoniavali nádobky s kávou, škoricou, klinčekmi, čiernym korením, vanilkou, alpou či rascou.

Pečenie koláča

V rámci kulinoterapie sme si spoločne s prijímateľkami upiekli koláč s jahodovým džemom posypaný práškovým cukrom, ktorý rozvoniaval po celom zariadení. Všetkým prijímateľom veľmi chutil a už sa tešia na ďalšie spoločné pečenie.

Spoločenské hry a maľovanie

Pekné júnové počasie prijímatelia často trávia v altánku pri rybníku, v ktorom je aj fontánka a plávajú rybky. Medzi obľúbené aktivity patrí aj maľovanie a hranie spoločenských hier (Človeče, nehnevaj sa, Dáma).

Spoločná opekačka

Počasie nám prialo a na Jána sme dopoludnie strávili spoločnou opekačkou. Zamestnanci aj prijímatelia si pochutnali na opečenej klobáske s chlebíkom a zeleninou a občerstvili sa citronádou.

Odpustová slávnosť

V sobotu 26.6.2021 sa konala odpustová slávnosť k sviatku Matky ustavičnej pomoci, ktorej je zasvätená kaplnka, ktorá je umiestnená vo vonkajšom areáli nášho zariadenia. Všetci klienti sa s radosťou zúčastnili svätej omše, ktorú celebroval vdp. O. Želonka. Pri tejto príležitosti mu pani riaditeľka PhDr. Sotáková spolu s p. Zajacovou zablahoželali k narodeninám a poďakovali sa za duchovnú starostlivosť a spoluprácu s naším zariadením. Spolu s kantorom p. Pazerom prijali pozvanie ku slávnostnému obedu.