November

Príprava šalátu

Na desiatu sme spoločne s PSS pripravili falošnú tresku. Túto pochúťku z tvarohu, vajíčok, mrkvy a majonézy jedli niektorí z prijímateľov prvý krát, ale všetkým veľmi chutila.

Návšteva múzea v Osturni

V roku 1979 vyhlásili Osturňu za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Zachovalo sa tu viacero pôvodných goralských stavieb, zástavbu obce dodnes tvoria jednotlivé hospodárske dvory, ktoré lemujú obidve strany cesty pri potoku, tiahnuce sa v dĺžke až 9,5 km. Osturňa sa považuje za najdlhšiu potočnú dedinu na Slovensku. Obec je živým skanzenom Slovenska, skvostom Zamaguria a dnes patrí k najperspektívnejším obciam regiónu z hľadiska rozvoja turistiky.

S PSS sme navštívili v budove zrekonštruovanej školy expozíciu osturnianskej izby s tradičným nábytkom a oboznámili sa s ťažkým životom pôvodných obyvateľov. Na všetky naše otázky nám odpovedala starostka obce pani Kristína Gregoríčková. Významnou pamätihodnosťou je aj gréckokatolícky neskorobarokový Chrám svätého Michala archanjela z roku 1796 nachádzajúci sa takmer uprostred obce a drevená kaplnka svätého Kríža z roku 1898 pri hlavnej obecnej ceste a v chotári obce stojaca murovaná kaplnka Zosnutia presvätej Bohorodičky. Po prehliadke Územie obce leží medzi národnými parkami Tatranským a Pieninským a je tak veľmi atraktívne pre cykloturistiku i pešiu turistiku. My sme sa previezli autom cez celú dedinu, obdivovali sme krásne dreveničky.

Pečenie jablkovej štrúdle a čokoládových muffín

Ani tento mesiac sme nevynechali spoločné pečenie. Tentokrát si naši prijímatelia pochutili na jablkovej štrúdli. Pri pečení muffín si precvičili aj jemnú motoriku vkladaním papierových košíčkov do plechu a ich plnením cestom.

Spoločná oslava

Na konci novembra sme ešte raz popriali všetko najlepšie meninovým aj narodeninovým oslávencom. Pri obede si všetci prijímatelia aj zamestnanci pochutili na výbornej ovocnej torte