Október

Jesenné práce

PSS spoločne s pracovnými terapeutmi pripravili vonkajší areál zariadenia Život, n.o. na zimu. Porýľovali zeleninovú záhradku, upratali muškáty z okien a kvety z vonkajších kvetináčov. Nakoniec pohrabali lístie, ktorého je neúrekom zo stromov, ktoré skrášľujú areál a v lete nám poskytujú ochranu pred slnkom - tieň a príjemný chládok.

Pečenie

V mesiaci október sme s našimi prijímateľmi vypekali dobroty viackrát. Pripravili sme si kysnuté jablkové koláče a aj krehký jablkový koláč. Pochutili sme si na bábovke, bublanine s mandarínkami a slané pečivo zastúpili škvarkové pagáče.

Jesenné tvorenie a maľovanie s PSS

Pri kreatívnej činnosti sme tento krát použili prírodné materiály : gaštany, farebné lístie a konáriky. PSS si vymaľovali obrázky s jesennou tematikou.

Spoločenské hry

Človeče nehnevaj sa, pexeso a karty - to sú obľúbené spoločenské hry u našich PSS. Takmer každý deň pri nich trávia svoj voľný čas.

Sviatok všetkých svätých a pamiatka zosnulých

Spolu s prijímateľmi sme navštívili cintorín v Spišských Hanušovciach, aby sme položili kyticu, zapálili sviečku a pomodlili sa pri hroboch zosnulých PSS, ktorí prežili jeseň svojho života v našom zariadení

Svetový deň cievnej mozgovej príhody

Cievna mozgová príhoda patrí medzi hlavné príčiny úmrtí a postihnutí na celom svete. Môže postihnúť kohokoľvek a kedykoľvek. Preto sme si spolu s PSS prečítali o tom, ako rozoznať, že človeka postihla cievna mozgová príhoda a ako poskytnúť v tomto prípade prvú pomoc. Porozprávali sme sa aj o prevencii a ako sa o seba starať.

Návšteva múzea v Červenom Kláštore

S PSS sme navštívili Národnú kultúrnu pamiatku - Kláštor kartuziánov v obci Červený Kláštor. Z veľmi zaujímavého a na informácie bohatého výkladu pani sprievodkyne sme sa dozvedeli, ako tam žili kartuziánski mnísi. Výraznou osobnosťou kláštora bol páter Romuald Hadbavný, ktorý je považovaný za autora prvého prekladu Svätého písma do predbernolákovskej slovenčiny. Fráter Cyprián, známy aj ako lietajúci Cyprián, vytvoril Herbár, ktorý obsahuje 283 rastlín z Pienin a Tatier. Najhodnotnejším objektom kláštora je kostol sv. Antona Pustovníka, v ktorom sa dodnes slúžia napr. svadobné omše. Na konci prehliadky sme sa zohriali pri čaji.

Spoločná oslava s PSS

Na konci mesiaca október sme ešte raz zablahoželali všetkým meninovým a narodeninovým oslávencom.